Jak powiększać małe wnętrza?

Jak powiększać małe wnętrza?

Nie lubimy remontów, ponieważ pozbywają nas czasu, energii i zasobów finansowych, jednak odpowiednio zaplanowane i przemyślane mogą być dla nas czystą przyjemnością. Ze względu jednak na to, że zdecydowana większość Polaków dysponuje niewielkimi mieszkaniami, które mogą być trudne do aranżacji, warto wiedzieć na co zwracać uwagę podczas zakupów i jakie triki stosować, aby całość prezentowała się doskonale. W pierwszej kolejności warto postawić na kolory i faktury, ponieważ za pośrednictwem umiejętnego dobierania motywów dekoracyjnych oraz barw, możliwe jest optyczne wydłużanie, skracanie oraz powiększanie wnętrz.

Można to zaobserwować chociażby na przykładzie łazienek, które w blokach zwykle posiadają kilka metrów kwadratowych, a które prezentują się znakomicie, kiedy w ich przestrzeni położone są płytki z gresu polerowanego lub płytki ceramiczne o podłużnych kształtach. Zasada w stylizacji wnętrz jest analogiczna do tego, co możemy zaobserwować na przykładzie mody – wybierając ubrania w pionowe paski optycznie wydłużamy sylwetkę, w poprzeczne – poszerzamy. Ciemne kolory nas „wyszczuplają”, a jasne i wielobarwne powiększają, dlatego też nie mając pewności czy wybrane przez nas materiały wykończeniowe będą prezentować się należycie, możemy skorzystać z wiedzy, którą na co dzień czerpiemy od kreatorów mody czy kolorowych gazet. Oczywiście wyposażanie wnętrz jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym zwłaszcza, że tapet czy farm nie jesteśmy w stanie zdjąć jak ma to miejsce w przypadku bluzek czy spodni. Decyzja powinna być więc dobrze przemyślana i zgodna z naszym stylem oraz trybem życia. Zwykle zakłada się, że małe mieszkanie nie jest warte uwagi, jednak współczesne rozwiązania technologiczne wyraźnie wskazują, że to właśnie na potrzeby niewielkich pomieszczeń producenci kreują swoje sprzęty.

róż i fioletSkładane stoły, krzesła na kółkach, które można dowolnie ustawiać, wielofunkcyjne meble oraz inne ciekawe pomysły sprawiają, ze współcześnie jesteśmy w stanie swobodnie zagospodarowywać każdy, nawet najbardziej nietypowy kąt. Faktem jest jednak, że najwięcej w przypadku aranżacji dają tapety i farby, nic więc dziwnego, że to właśnie od takich sklepów rozpoczynamy swoją przygodę z remontem. Chcąc zaoszczędzić pieniądze możemy pokusić się o współpracę ze sklepami internetowymi, ponieważ oferowane przez nie materiały są tańsze i dostarczane bezpośrednio do klientów. Możemy więc zamawiać niezbędne materiały nie ruszając się z fotela. W sklepie z tapetami Oto Styl znaleźć możemy także całą kolekcję naklejek ściennych i fototapet, których zastosowanie może mieć niebagatelne znaczenie w przypadku aranżacji niewielkich pomieszczeń. Oczywiście dobierając wielobarwną fototapetę powinniśmy zachowywać umiar, ponieważ nic nie zmniejsza przestrzeni tak bardzo jak dynamiczne wzory i kolory. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby umiejętnie zagospodarować jedną ze ścian, pozostałe zostawiając zupełnie gładkie. Niezbędne jest utrzymywanie harmonii całości i działania na zasadzie kontrastu – jeżeli na ścianach dużo się dzieje, meble powinny być proste i jednobarwne. Z kolei jeżeli dysponujemy fotelami i kanapami o finezyjnych obiciach, powinniśmy postawić na gładkie ściany w jednym kolorze, ewentualnie jednokolorowe tapety z delikatnymi wytłoczeniami. Fototapety ścienne mają nieskończoną ilość wzorów, dlatego też za ich pośrednictwem można skutecznie stworzyć iluzję większego pomieszczenia. Podobnie jak miało to miejsce kilkaset lat temu w kontekście malarstwa iluzorycznego, tak dzisiaj kładąc na ścianie zdjęcie przedstawiające dodatkowe pomieszczenie lub pejzaż, możemy zyskać dodatkowe kilkanaście centymetrów jednocześnie dekorując całość. Jeżeli nie mamy pieniędzy na remont zakrojony na szeroką skalę z powodzeniem możemy próbować odświeżyć sypialnię lub salon, wybierając proste naklejki dekoracyjne. W zależności od ich koloru, wielkości oraz wzoru, możemy wykorzystać je jako element przełamujący prostotę pomieszczenia, albo też dekorujący pokój dziecięcy. Akurat w tym przypadku naklejki nie muszą sprawdzić się tylko i wyłącznie jako detal estetyczny prezentujący galerię ulubionych bohaterów z bajek, ale także jako tworzywo maskujące zabrudzenia czy zarysowania. Dzieci potrafią wyrażać swoją artystyczną ekspresję na świeżo pomalowanych ścianach, dlatego też nie mając możliwości ponownego przemalowania pokoju, można kolorowe obrazki zakleić finezyjną naklejką.

Jeżeli zależy nam na skutecznym poszerzeniu niewielkiego pomieszczenia powinniśmy zrezygnować z miniaturowych mebli, które nie tylko będą niepraktyczne, ale i sprawią, że całość skurczy się jeszcze bardziej. Najrozsądniejszym wyjściem byłoby zdecydowanie się na nowoczesne rozwiązania i innowacyjne pomysły, które nie tylko zwiększyłyby funkcjonalność przestrzeni, ale i sprawiły, że całość stworzyłaby miejsce wygodne i przytulne. Wybierając tapety w kolorowe duże wzory lub też paski, konieczne jest działanie intuicyjne i zwracanie uwagi na to, aby nic się ze sobą „nie gryzło”. Umiejętne zagospodarowanie przestrzeni może okazać się sporym wyzwaniem, jednak gromadzenie doświadczenia i działanie początkową metodą prób i błędów może dać znakomite rezultaty.

Comments are closed.