Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?

Kiedy potrzebna jest wycena nieruchomości?

Kupowanie i sprzedawanie nieruchomości to dziś chleb powszedni. Nabywamy mieszkania, lecz wkrótce potem planujemy budowę domu. Stary lokal można sprzedać lub wynająć. W przypadku sprzedaży nieruchomości należy liczyć się z tym, że potrzebna będzie jej wycena. Nie można zrobić tego na własną rękę, ponieważ wycenę poprzedza kilka ważnych czynników, o których laik nie ma zielonego pojęcia. Gdzie szukać w takich sytuacjach pomocy? Na szczęście na rynku znajduje się wiele firm zajmujących się profesjonalną wyceną mieszkań i różnego typu nie nieruchomości. Dzięki nim zarówno sprzedawca, jak i kupujący ma pewność, że transakcja przebiega zgodnie z prawem i nie przyniesie strat żadnej ze stron. Często potrzebujemy wyceny również w innych przypadkach. Na przykład wtedy, gdy otrzymujemy nieruchomość w wyniku spadku lub darowizny. Niekoniecznie musimy wtedy podejmować decyzję o sprzedaży takiego obiektu, ale warto na przyszłość wiedzieć ile jest on wart. Taka wycena pomoże na przykład podjąć decyzję związaną z tym, czy warto dany lokal wyremontować i utrzymywać.

Jak działają firmy wyceniające nieruchomości?

Wielu zastanawia się skąd w ogóle wzięła się potrzeba przeprowadzania wyceny domów. Sceptycy uważają nawet, że sami mogą z góry ocenić, ile warta jest dana nieruchomość. Niestety to nie do końca działa w tak łatwy i oczywisty sposób jak mogłoby się wydawać. Dlatego na rynku polskim jest dziś jeszcze stosunkowo mało firm, które podejmują się tego tupu usług. Na uwagę zasługuje między innymi firma Walor – wyceny domów przez nią przeprowadzane świadczone są naprawdę na wysokim poziomie. Przed działalnością tego typu stoi trudne zadanie. Należy ocenić nieruchomość nie tylko na podstawie analizy rynku i wartości aktualnych nieruchomości pozostawionych na sprzedaż. Liczy się również otoczenie pojedynczej nieruchomości oraz jego lokalizacja. Cenione są na przykład działki czy domu oddalone od centrum, ponieważ do takiego miejsca nie dociera hałas i tłok związany z nieustannym przepływem ludzi na ulicach czy morzem zakorkowanych samochodów. Jednakże zbyt daleka odległość od centrum może z kolei zaniżyć wartość nieruchomości poddanej wycenie. Jak znaleźć złoty środek? Z pewnością nie można tego zrobić na własną rękę. Dodatkowym atutem wycenianego domu jest na pewno obecność okolicznych szkół czy przedszkoli. Jeśli wyceniany jest natomiast punkt handlowo-usługowy mile widziane są zaludnione osiedla i jak najmniejsze występowanie innych takich punktów. Tak naprawdę na ostateczną wycenę ma wpływ bardzo dużo czynników, na które my jako właściciele nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi. Pozostaje więc korzystanie z usług tych, którzy będą wiedzieli jak zawodowo przeprowadzić wycenę. Warto na koniec wspomnieć również, że wycena nieruchomości wiąże się nie tylko z aktualnymi cenami rynkowymi czy otoczeniem nieruchomości. W przypadku mieszkań czy domów liczy się również wnętrze. Warto więc na przykład chcąc sprzedać dom zainwestować w jego remont, by podnieść całokształt wyceny.

Nieruchomość pochodząca ze spadku – co z nią zrobić?

Wiele osób przekazuje nieruchomości w spadku swojej rodzinie. Otrzymując jednak jakiś lokal czy dom, nie wiemy do końca co z nim należy zrobić. Czasem okazuje się na przykład, że jest to obiekt zadłużony, innym razem znajdują się w nim najemcy, którym nie możemy złożyć wypowiedzenia. Doskonale sprawdza się w takim przypadku przede wszystkim skorzystanie z firmy takiej jak Walor – wyceny domów pozwalają bowiem na podejmowanie dalszych decyzji związanych z losem konkretnej nieruchomości. Jeśli nie mamy zamiaru utrzymywać budynku, możemy zaproponować jego sprzedaż aktualnemu najemcy. W takim przypadku wycena jest wręcz konieczna, by ustalić wartość obiektu negocjacji. Jeśli obiekt jest niezamieszkany, również można wystawić go na sprzedaż. Należy wtedy także zorientować się za jaką cenę można go przekazać nowemu właścicielowi. Z pewnością niektórzy chętni sami będą dopytywać się przeprowadzoną wycenę. W zależności od wartości posesji jako właściciel sami możemy zdecydować, czy utrzymywanie na własny koszt posesji jest opłacalne. Warto również dodać, że niektórzy – nawet jeśli posiadłość czy nieruchomość są dużo warte – ze względów sentymentalnych postanawiają zachować obiekt. Jego wynajem jest wtedy najlepszą z opcji. Więcej informacji na temat wyceny znajdziemy pod adresem http://www.walor-nieruchomosci.pl/. Mowa tutaj nie tylko o ofercie, ponieważ witryna zwiera między innymi pożyteczne analizy rynku, z którymi warto się zapoznać.

Firmy zapewniające wycenę mieszkań pomagają dziś w sprawnym i właściwym przeprowadzeniu transakcji. Warto przy każdej wątpliwej sytuacji zadbać o to, by dowiedzieć się, ile warta jest nasza nieruchomość. Sytuacja działa również w drugą stronę. Kupując dom lub jakąkolwiek inną nieruchomość należy poprosić sprzedawcę o wykaz wyceny. Jeśli ten ostatni nie postarał się o wymieniony dokument, należy czym prędzej doprowadzić do tego, by został wydany. Nie możemy mieć bowiem pewności, że cena podana przez dotychczasowego właściciela jest właściwa. Faktem jest, że często można na tym stracić, jeśli okaże się, że nieruchomość jest warta o wiele więcej. W efekcie końcowym transakcja przeprowadzona zgodnie z prawem jest najważniejsza.

Comments are closed.