Ksenony, bezpieczeństwo czy głupota?

Ksenony, bezpieczeństwo czy głupota?

Ksenony stanowią współcześnie wyposażenie najnowszych pojazdów, przy czym do niedawna były ona kojarzone jedynie z ekskluzywnymi limuzynami. Właściciele starszych modeli, nie chcą jednak pozostawać w tyle i montują je w miejsce tradycyjnych lamp. Czy słusznie?

Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że umieszczenie niefabrycznego wyposażenia w postaci ksenonów jest niezgodne z prawem i grozi utratą dowodu osobistego. Montowane lampy ksenonowe posiadają różną barwę od tych fabrycznych. Ponadto wymagają one odpowiednio dostosowanego reflektora. Instalacja lamp ksenonowych w homologowanym reflektorze jest zgodna z prawem, ale już sam fakt takiej przeróbki powoduje utratę homologacji. Wszelka dodatkowa ingerencja w oświetlenie niesie bowiem ryzyko niedopuszczalnej mocy światła i jego wysokości. Nie możemy więc przewidzieć czy nie oślepimy kierowcy z naprzeciwka. Za każdą dodatkową przeróbkę bierze w tym przypadku całkowitą odpowiedzialność właściciel samochodu, a nie fachowiec, który dokonuje montażu, czy sprzedawca lamp.

Oryginalnie montowane ksenony są wyposażone w spryskiwacze, posiadają funkcję poziomowania i nie oślepiają kierowców. Odpowiedzialność za nie zostaje przeniesiona na producenta samochodu. Nie wszystkich to jednak zniechęca. Atrakcyjny wygląd jest wystarczającym impulsem, który pozwala niektórym użytkownikom wziąć normy prawne w nawias. Liczą oni bowiem na luki w ustawie lub przychylność policjantów przy ewentualnej kontroli.

Oryginalne lampy ksenonowe są drogie, ale całkowicie warte swojej ceny, ponieważ zwiększają bezpieczeństwo na drogach. Te, montowane dodatkowo nie zapewniają bezpieczeństwa, a mogą również stać się przyczyną wypadku. Kiedy montujemy ksenon w starym reflektorze, załamanie światła następuje na szkle zewnętrznym, co może powodować oślepienie kierowców z naprzeciwka. Jest to wysokie ryzyko, którego niestety kierowcy podejmują się coraz częściej. Argumenty bezpieczeństwa nie są wystarczające przemawiające. Z założenia lampy ksenonowe zostały wyprodukowane dla zwiększenia widoczności i oszczędności zużywanej energii.

Jak pokazują najnowsze statystyki, kierowcom nie chodzi o bezpieczeństwo i lepszą widoczność na drodze, a atrakcyjny wygląd swojego pojazdu. Idzie to zwykle w parze z innymi elementami dodatkowego wyposażenia. Za przykład wystarczy podać przyciemniane szyby, które nie posiadają żadnego waloru zwiększającego bezpieczeństwo. Niektórzy twierdzą, że wnętrze samochodu wolniej się nagrzewa, ale pytając dowolnego użytkownika, dlaczego zlecił przyciemnianie szyb w swoim pojeździe, najprawdopodobniej odpowie, że ze względu na lepszy wygląd.

Kierowcy coraz częściej zapominają o podstawowych cechach użyteczności samochodu. Ten wynalazek został stworzony, po to by zwiększyć komfort podróży i skrócić maksymalnie jej czas oraz zapewnić bezpieczeństwo pasażerom poprzez zabudowanie pojazdu. Z roku na rok producenci aut prześcigają się w tworzeniu atrakcyjnych projektów. Nie ma w tym nic złego. Każdy lubi otaczać się pięknymi przedmiotami. Chcemy, by to co posiadamy przykuwało wzrok.

Entuzjaści motoryzacji czerpią wiele przyjemności z oglądania tych nowych projektów i snucia planów o tuningu własnego pojazdu. W tym wyścigu o piękno coraz częściej jednak zapomina się o podstawowych funkcjach samochodu. Ksenony są tego najlepszym przykładem. To cudowne odkrycie, które pozwala zaoszczędzić wiele energii i pieniędzy oraz zwiększające z założenia bezpieczeństwo na drogach, jest obiektem pożądania tych, których nie stać na nowy samochód, a którzy w tym wyścigu nie chcą pozostać w tyle. Należy pamiętać jednak, że jeśli decydujemy się na montaż czegoś takiego, jak ksenon, należy położyć równie duży nacisk na bezpieczeństwo, zlecając go doświadczonym fachowcom i kupując lampy od sprawdzonego producenta.

Wybór lamp ksenonowych nie powinien być podyktowany impulsem. Powinien być efektem spokojnie podjętej decyzji, wyliczenia wszystkich „za” i „przeciw” oraz zaznajomienia się z informacjami technicznymi, statystykami i opiniami użytkowników. Jeśli dobrze wybierzemy lampy, z pewnością będą służyć pojazdowi przez długie lata. O możliwościach lamp oraz nowoczesnych rozwiązaniach można przeczytać pod adresem http://www.xenon-serwis.pl/. Wydaje się bowiem, że dopiero odpowiednia wiedza na ten temat może skutkować odpowiednim zakupem.

 

 

Comments are closed.