Płytki łazienkowe – błędy podczas ich układania

Płytki łazienkowe – błędy podczas ich układania

Remont łazienki, nawet tej małej i nieustawnej, pochłania zwykle mnóstwo czasu i energii, a także nie mniej nakładów finansowych, dlatego nie trudno zrozumieć, jak bardzo zależy nam na tym, żeby wszystko przebiegało jak należy a zakupione materiały były trwałe i służyły nam wiele lat w niezmienionej formie. Okazuje się jednak, że czasami położone płytki łazienkowe odpadają, pękają, a fuga kruszy się i odbarwia. Zastanawiamy się wtedy nad tym czy wydane przez nas pieniądze zostały zainwestowane w zakup produktów nietrwałych, czy może w trakcie prac popełniliśmy jakieś błędy?Warto wiedzieć, że układanie glazury jest umiejętnością, która wymaga precyzji i odpowiedniego przygotowania, nie polega więc tylko na tym, żeby poszczególne płytki wprost przykleić do ściany. Ze względu na to, że w przestrzeni łazienki bardzo często pojawiają się wysokie różnice temperatur i stała wilgoć, jednym z najważniejszych elementów jest dobre przygotowanie podłoża. Odpadające z tynkiem płytki to wbrew pozorom częsty widok, pochłaniający później dodatkowe koszty i nakłady pracy, warto więc poświęcić trochę więcej czasu i oczyścić powierzchnię ścian i podłogi. Podobnie zresztą ma się to w odniesieniu do kleju, który bardzo często nie jest dopasowany do zakupionej przez nas glazury. Wielu producentów oferuje nam współcześnie płytki nie tylko ceramiczne, ale także gresowe, które występują zresztą w kilku odmianach, wymagające indywidualnego podejścia i zastosowania nieco innych środków. Zaleca się stosowanie kleju o przedłużonym czasie otwartym, czyli takiego, który wprawdzie spowalnia nieco przebieg prac, ale pozwala jednocześnie na większą swobodę w korygowaniu ewentualnych błędów w kładzeniu płytek. Pośpiech jest złym doradcą, dlatego czasami lepiej wykonywać coś wolniej, ale solidniej. Wyjątkowo chętnie pomijamy też niektóre etapy prac, rezygnując chociażby z dokładnego gruntowania powierzchni, co mści się później na nas problemami z utrzymaniem płytek w ustalonym miejscu. Niecierpliwi potrafią być także nasi podwykonawcy, którzy czasami nie czekają na dokładne wyschnięcie ścian i od razu nakładają na nie płytki łazienkowe. Płytki mają też to do siebie, że lubią pękać, dlatego warto mieć zawsze przynajmniej jeden ich kartonik w zapasie, dzięki czemu jesteśmy w stanie uniknąć bieganiny po sklepach i zamawiania dodatkowych trzech płytek, których akurat zabrakło. Niedokładne mierzenie powierzchni oraz nieprecyzyjne obliczanie ilości potrzebnych płytek skutkuje najczęściej problemami ze znalezieniem odpowiedniego wzoru i modelu. Trzeba jeszcze pamiętać, że im bardziej skomplikowany układ ma nasza łazienka, tym więcej płytek będziemy potrzebować. Taka przestrzeń wymaga zwykle docinania i przycinania poszczególnych elementów, dobrze mieć więc spory zapas na ewentualne odpady.

płytki ceramiczne

Nie mniej problemów pojawia się w trakcie samego układania płytek, przede wszystkim wtedy, kiedy nie do końca jesteśmy pewni, jak powinniśmy je układać. Poruszanie się bez większego planu czy projektu skutkuje najczęściej problemami pod koniec układania, kiedy okazuje się, że docelowy wzór jest nieodpowiedni lub też płytki źle łączą się pomiędzy ścianami. Nierozplanowaną pracę można szybko rozpoznać po brzegach pomieszczenia, najczęściej w okolicach podłogi. Jeśli zauważymy cienkie nieestetyczne paski płytek, możemy być pewni, że układ nie został wcześniej przemyślany. Płytki łazienkowe nie będą wyglądać też dobrze bez odpowiedniej fugi, dlatego też i ona powinna być odpowiednio dobrana i dopasowana. Specjaliści radzą, żeby w tych miejscach, które są szczególnie narażone na działanie wody, zastosować specjalną fugę, która zabezpieczy płytki przed wpływem wilgoci i przedostawaniem się jej w głąb ściany, dlatego nie zawsze wykorzystanie jednego rodzaju fugi w przestrzeni całej łazienki musi być dobrym wyjściem. Przykładowe płytki do łazienki można znaleźć na stronie http://plytki-lazienkowe.com/.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc dokładne przemyślenie wszelkich elementów realizacji remontu, od samych płytek i armatury łazienkowej, po odpowiednio dobrane materiały budowlane. Traktując zmiany w łazience jak długoterminową lokatę, nie będziemy zmuszeni powtarzać remontów co kilkanaście miesięcy. Poświęćmy też trochę więcej czasu na znalezienie odpowiednich osób, które będą posiadały wiedzę i przygotowanie i będą w stanie sprawnie przeprowadzać zmiany jednocześnie służąc nam radą. Możemy skorzystać z poczty pantoflowej i podpatrzyć efekt pracy poszczególnych fachowców na przykładzie łazienek naszych bliskich znajomych czy sąsiadów.

Comments are closed.