Okna dachowe, oświetlenie, dodatki… na poddaszu

Okna dachowe, oświetlenie, dodatki… na poddaszu

Zastosowanie okien dachowych na ostatnim piętrze domu stwarza wiele możliwości aranżacyjnych. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki charakter będzie miało urządzane pomieszczenie. Często bywa tak, że duże poddasza dzielone są przez właścicieli na mniejsze części po to, by efektywniej wykorzystać spory metraż. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie staje się praktyczne dopiero wtedy, jeśli przestrzeń jest naprawdę duża, a oświetlenie zewnętrzne zostaje zachowane w odpowiedniej ilości w każdym pomieszczeniu. Inspiracje znalezione w różnych źródłach przekładają się na efekt końcowy jednak należy pamiętać, że pomysły zawarte w ekskluzywnych magazynach architektonicznych nierzadko potrafią być dość wartościowe. W dobie internetu mniej kosztowne natchnienie domownicy mogą znaleźć jednak na stronach czy blogach internetowych prowadzonych przez pasjonatów i hobbystycznych dekoratorów wnętrz. Co więcej, sieć internetowa może być także źródłem znalezienia odpowiednich materiałów wykończeniowych. Nierzadko sklepy online proponują różnorodne produkty po cenie niższej niż rynkowa.

Wybór okien dachowych na poddasze

Najważniejszym krokiem podczas budowy poddasza jest wybór odpowiednich okien, które będą pasować do aranżowanych w przyszłości pomieszczeń na tym piętrze. Warto z góry – przy współpracy z projektantem – ustalić, jak będzie wyglądał układ poddasza oraz jakie pokoje się w wymienionym miejscu znajdą. Standardowe okna dachowe obrotowe sprawdzają się w przypadku większości pomieszczeń, dlatego właściciele domów wybierają je najczęściej. W sypialniach usytuowanych na poddaszu sprawdzają się okna dachowe, które po otworzeniu tworzą elegancki mini balkon, na który swobodnie można wyjść. Warto jednak zaznaczyć, że taka opcja jest o wiele bardziej kosztowna niż wybór wspomnianych wcześniej okien obrotowych. Na rynku można znaleźć wiele modeli odróżniających się od siebie nie tylko pod względem sposobu otwierania, ale także pod względem ilości przepuszczanego światła do pomieszczenia. W zależności od charakteru wnętrza światła powinno być bowiem w pokoju mniej lub więcej. W przypadku różnego rodzaju pracowni światła naturalnie musi być więcej. Pomieszczenia takie jak łazienka czy sypialnia sprawdzają się lepiej, gdy szyby chronią poddasze przed promieniami słonecznymi.

Oświetlenie wewnętrzne a oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie naturalne jest bardzo ważne, jednak równie istotne staje się po zmroku lub w pochmurne dni oświetlenie sztuczne. Warto zadbać o to, by poddasze zostało oświetlone równomiernie, ponieważ w innym przypadku przebywanie na ostatnim piętrze będzie męczące. Szczególnie wtedy, gdy zostanie zaaranżowane na pokój dla dziecka lub gabinet. Skośne ściany często utrudniają wybór prawidłowego światła. Przede wszystkim dlatego, że rzucają cienie na część pomieszczenia. W takim przypadku doskonale sprawdzają się lampy naścienne, które zamontowane w odpowiednich odległościach idealnie oświetlają całą przestrzeń.

Zagospodarowanie przestrzeni na poddaszu

fakroJakie pomieszczenia najlepiej sprawdzają się na poddaszu? Wydaje się, że nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ dobrze zaaranżowany pokój bez względu na charakter w stu procentach sprawdzi się zarówno na poddaszu, jak i na niższych kondygnacjach. Nierzadko właściciele domu przez długi czas zaniedbują swoje poddasze robiąc z niego magazyn dla niepotrzebnych i zepsutych sprzętów, urządzeń czy starych rupieci. Warto mieć świadomość tego, że poddasze jest wartościowym miejscem, dlatego tworzenie z niego zwykłego strychu jest bezsensownym marnotrawstwem przestrzeni. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na poddaszach pojawiają się przestronne i eleganckie łazienki oraz oryginalne pokoje dla dzieci.

Detale dodają pomieszczeniom charakteru

W zależności od rodzaju pomieszczenia powinny znaleźć się w nim odpowiednie dodatki. Poddasze samo w sobie dodaje niesamowitego uroku pomieszczeniom takim jak łazienki, sypialnie czy gabinety. Nie należy jednak zapominać, że w przypadku aranżacji wnętrz szczegóły także mają znaczenie. Wybór dodatków ma wymiar nie tylko estetyczny, ale w pewnej mierze także praktyczny. Na przykład jeśli mowa o oknach dachowych. Irytujące momentami promienie słoneczne można skutecznie przegonić gustownymi roletami lub żaluzjami. W ostatnim czasie doskonale sprawdzają się także oferowane na rynku firany i tkaniny przyczepiane nad i pod oknem tak, że przyjmują kształt odwróconego hamaka. W zależności od sposobu zaczepienia uchwytów firany mogą być również zawieszone dość sztywno. Odpowiedni dobór oświetlenia może dawać nie tylko proporcjonalnie rozłożone światło, ale także wpływać na klimat pomieszczenia. Z kolorowym i światełkami warto poeksperymentować na przykład w łazienkach, w których zdrowe światło nie jest koniecznością, ponieważ nie przebywamy tam długo i nie wykonujemy czynności wymagających wytężania wzroku.

Poddasze jest niezwykłym miejscem, w którym eksperymenty dotyczące aranżacji zdają się nie mieć końca. Warto przejrzeć chociażby magazyny architektoniczne czy blogi internetowe prowadzone przez projektantów wnętrz. Dostępne rozwiązania są możliwe w dużej mierze dzięki licznym producentom oferującym produkty takie jak oryginalne i różnorodne okna dachowe, dodatki do tychże okien czy meble przygotowywane na wymiar, by zaoszczędzić cenną przestrzeń. Bez względu na charakter wnętrza warto zadbać o to, by poddasze charakteryzowało się przytulnością i komfortem. Dzięki temu, każdy domownik z chęcią będzie tam zaglądał.

Comments are closed.