Strony internetowe muszą być wspierane przez społeczności

Strony internetowe muszą być wspierane przez społeczności

Najczęściej odwiedzane strony internetowe przez ludzi należą głównie do grupy portali społecznościowych oraz do serwisów, w których to my mamy możliwość zabierania głosu, wypowiadania się, udostępniania własnych treści, materiałów i przeglądania tego, co udostępnili inni. Lubimy mieć możliwość zabrania głosu online, pokazania czegoś od siebie, wyrażenia swojej opinii odnośnie tego, co czytamy. Oczywiście prawda jest taka, że w Internecie robimy się odważniejsi. My natomiast, jako twórcy, właściciele stron internetowych powinniśmy pamiętać o tym, jak bardzo ludzie lubią społeczności internetowe.

Kolejno, strony internetowe muszą być oczywiście tworzone w jakimś celu. Każdego dnia w Internecie pojawia się coraz więcej witryn, których zarówno treści, jak i wygląd, funkcjonalność w ogóle nie zachęcają do przeglądania. Nie powinniśmy powielać serwisów, z których i tak nikt nie korzysta. Jeżeli mamy coś ciekawego do opowiedzenia, coś wartościowego do przekazania, wówczas warto inwestować w witrynę. Koniecznie musimy przeanalizować konkurencję i zrobić biznesplan, a wówczas planowana przez nas internetowa inwestycja będzie trafiona.

Nie zapominajmy również o tym, jak ważne jest, by serwisy wpadały w gusta ludzi, którzy mają być ich głównymi odbiorcami. Strona powinna być dopasowana do tematu, a zatem i dopasowana do ludzi, którzy są jej odbiorcami. Najprostszym przykładem na design dopasowany do odbiorcy jest widoczność różnić w stronach przeznaczonych dla kobiet oraz stronach kierowanych do mężczyzn. Takie serwisy typowo męskie i typowo kobiece są zupełnie inne, choć wcale nie jest powiedziane, że muszą być koniecznie kolejno szare/czarne i różowe. Chodzi o to, aby w pewnym stopniu dopasować strony do różnic płci, które zdecydowanie występują (w przypadku stron skierowanych do kobiet lub do mężczyzn oczywiście).

Niektóre strony internetowe pozwolą nam na znaczną aktywność, na wyrażanie swojej opinii, w innych będziemy mieli tylko możliwość przejrzenia zawartości, treści, a jedyną aktywnością będzie formularz kontaktowy z właścicielem strony. Nie jest powiedziane, że każdy serwis musi być wyposażony w forum, czy opcję komentowania. Szczególnie witryny firmowe, których promowane przedsiębiorstwa przez wirtualne wizytówki należą do branż bardziej poważnych, nie będą raczej prowadzić profili firmowych na Facebooku, gdzie zazwyczaj dialog z odbiorcą jest luźniejszy i bardziej bezpośredni.

Zawsze więc musimy dopasować stronę do tematu. W dzisiejszych czasach Internet jest potęgą komunikacji, a także jest podstawowym źródłem naszej wiedzy o świecie, o rzeczywistości. W pierwszej kolejności, gdy chcemy się czegoś dowiedzieć, szukamy jakiejś konkretnej informacji, sięgamy właśnie do sieci.

Oprócz wyglądu stron i ich funkcjonalności, niezwykle duże znaczenie ma sposób ich wykonywania. Tworzący strony muszą pamiętać o standardach W3C, dzięki którym serwisy możliwe są do odtworzenia na różnych sprzętach, za pomocą różnych przeglądarek internetowych. Ważne są również zasady usability, które pozwalają na budowanie stron łatwych w obsłudze oraz zasady typografii, dzięki którym treści stron są łatwe do odczytania.

 

Comments are closed.