Szczotki dla kota – czy o pielęgnację kota trzeba zadbać

Szczotki dla kota – czy o pielęgnację kota trzeba zadbać

Zarówno koty jak i psy są dzisiaj najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. Jedyna różnica między nimi polega – przynajmniej w mniemaniu większości właścicieli – na tym, że o psy trzeba dbać o wiele bardziej, niż o koty. Czy aby na pewno? Okazuje się, że powyższe stwierdzenie być może sprawdza się wyłącznie w tych przypadkach, w których koty nie są typowymi domatorami i co jakiś czas znikają na kilka dni. Typowe koty domowe są zgoła zupełnie inne. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że trzeba zadbać o ich podstawowe potrzeby fizjologiczne. Kuweta musi być czysta i uzupełniona piaskiem, by kot domowy nie znalazł sobie innego miejsca na zaspokajanie swoich potrzeb. Podobnie jest zresztą z wyżywieniem kota. Te pupile, które spędzają czas poza domem, są w stanie upolować sobie coś do jedzenia. Domowe zwierzaki nie mają nawet takiej okazji, dlatego należy zadbać o to, by w misce zwierzaka znalazły się niezbędne pokarmy oraz płyny. Tak, by zwierzakowi niczego nie brakowało. Należy o tym pamiętać przede wszystkim wtedy, gdy spędzamy większość dnia poza domem. Pozostawiony sam sobie pupil musi mieć za dnia wszystko to, czego potrzebuje do normalnego funkcjonowania. Sprawą indywidualną jest w końcu pielęgnacja pupila. Na rynku można dziś dostać szereg szczotek dla kota, dzięki którym wyczeszemy nadmierną część futra, czy sprawimy, że kociak będzie miał puszyste i lśniące futerko. Gdzie jednak szukać takich produktów?

Szczotki dla kota

W ostatnim czasie wybór szczotek dla kota stał się naprawdę ogromny. Wystarczy sprawdzić pierwszą ofertę sklepu zoologicznego z rzędu, by przekonać się, że do wyboru mamy zarówno zwykłe szczotki dla futrzaków, jak i różnego rodzaju innowacyjne modele, które zapewniają zdrowy i lśniący wygląd kociego futerka. Gdzie jednak szukać tego rodzaju produktów? Okazuje się, że można to zrobić nie wychodząc z domu. Wiele sklepów zoologicznych zachęconych tym, że konsumenci coraz częściej poszukują różnych ofert w sieci, przenosi się właśnie do cyberprzestrzeni i tam prowadzi swój biznes. Nie oznacza to oczywiście, że zwykłe sklepy zoologiczne nie zagwarantują nam trafnej oferty. Warto sprawdzać przede wszystkim kilka sklepów po to, by znaleźć produkt najbardziej nam odpowiadający. Należy również zaznaczyć, że nie wszystkie koty lubią być czesane. Od czego zależy więc zachowanie naszego pupila?

Czy koty lubią być czesane

Każdy kot jest specyficzny i odznacza się innym zachowaniem. Jedne pupile wprost uwielbiają, kiedy właściciele pojawiają się na progu pokoju ze szczotką w ręku. Inne niekoniecznie. Zazwyczaj tendencja jest taka, że zwierzaki futerkowe uwielbiają czesanie. Co jednak zrobić, jeśli kot stanowczo się temu opiera? Jak rozpoznać, czy nasz pupil lubi czesanie specjalną szczotką? W przypadku kota sprawa jest prosta. Ciche mruczenie oznacza, że pupilowi podoba się taka czynność. Często koty przewracają się z jednego boku na drugi po to, by właściciel wyczesał całe futerko. Najpewniej to także jest oznaką zadowolenia i tego, że kotu jest po prostu przyjemnie. Niezadowolone koty najczęściej okazują swoje niezadowolenie poprzez prychanie i jeżenie sierści. Chociaż ten ostatni element nie zawsze oznacza wyłącznie niezadowolenie. Każdy właściciel musi więc indywidualnie obserwować kota, by sprawdzić, czy wyczesywanie faktycznie podoba się pupilowi. Jakby jednak nie było czesanie z pewnością jest zdrowe dla kota, ponieważ nadmiar wyczesanej sierści nie zostaje przez kota połknięty podczas codziennej higieny. Co ciekawe okazuje się, że szczotki dla kota mogą być także świetnym pretekstem do spędzenia czasu z pupilem.

Wydaje się więc, że na pozór koty potrafią zadbać o swoją higienę. Nie oznacza to, że my jako właściciele całkowicie mamy zrezygnować z opieki nad futrzastym pupilem. Wiele czynności, które podejmujemy pomaga zwierzakowi w codziennym funkcjonowaniu. Mowa chociażby o wspomnianym wyczesywaniu nadmiernej ilości sierści, dzięki czemu zwierzak podczas mycia nie połyka części swojego futra. Nawet jeśli zwierzak nie zdaje sobie z tego sprawy, powinniśmy więc co jakiś czas pomóc mu w tym zakresie. Szczególnie w chwilach, kiedy koty linieją najbardziej – na przykład w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chodzi o inne aspekty życia kota, z pewnością kot podwórkowy potrafi o siebie zadbać. Im bardziej zwierzak jest jednak udomowiony, tym większą opiekę należy nad nim sprawować. Na przykład wtedy, gdy kot jest po kastracji.

Comments are closed.