Trądzik – defekt kosmetyczny czy schorzenie?

Trądzik – defekt kosmetyczny czy schorzenie?

Trądzik to zmora wielu nastolatków, ale też i osoby, które dawno zakończyły swoje „naście” lat nadal mają z nim problemy. Nieestetyczne grudki, wypryski, większe zmiany, które mogą obejmować całą twarz, plecy, ramiona czy też dekolt to naprawdę coś, co nie dodaje uroku. Jeśli również cierpimy z powodu trądziku, warto pomyśleć o tym, jak z nim walczyć, gdy żadne dotychczas stosowane kosmetyki nie pomagają, a problem nie maleje, ale wręcz się nasila.

Chociaż często uważamy, że trądzik to tylko normalna zmiana kosmetyczna, coś, co charakterystyczne jest dla nastolatków, które przeżywają burzę hormonów, to jednak trzeba też wskazać, że trądzik jest sam w sobie czasem dość poważną chorobą, która, tak jak inne schorzenia, wymaga stosowania leków.

Trądzik – skąd się bierze?
Trądzik to ogólna nazwa różnych rodzajów zmian skórnych. Możemy wyróżnić wśród nich najbardziej znany trądzik młodzieńczy, który nazywany jest też pospolitym. W jego ramach można mieć trądzik ropowiczy, który charakteryzuje się występowaniem ropnych wyprysków, nieraz dość bolesnych. Do tego wyróżnia się trądzik kosmetyczny czy mechaniczny, które związane są z używaniem określonych, często nieodpowiednich kosmetyków czy też drażnieniem skóry. Tak dużo rodzajów zmian oznacza także, że nie pochodzą one tylko z jednego źródła. Poznanie, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, jest zatem kluczowe, aby móc lepiej z nim walczyć. Więcej na temat wspomnianego schorzenia przeczytamy pod adresem http://www.medship.pl/tradzik-mlodzienczy. Warto przede wszystkim znać podstawowe metody walki z tego rodzaju zaburzeniami.

Ogólnie rzecz biorąc, największy odsetek osób ma do czynienia ze wspomnianym już trądzikiem młodzieńczym. Od jego powszechności występowania ukuło się też mówienie o nim: trądzik pospolity. Tutaj źródłem zmian skórnych, które pojawiają się głównie na czole, brodzie czy nosie, ale też mogą objąć całą twarz, jest działanie hormonów, a konkretnie dominacja hormonów męskich, głównie testosteronu. To właśnie on jest odpowiedzialny za „napędzanie” gruczołów łojowych w skórze do pracy. Skóra staje się w ten sposób bardziej błyszcząca, a także można zauważyć na niej rozszerzone pory. Następnym symptomem są właśnie wypryski, które pojawiają się w grupach lub też pojedynczo, mogą też rozchodzić się na plecy czy ramiona lub dekolt, ponieważ tam także znajduje się większa ilość gruczołów łojowych. Łój, nazywany też sebum, zaczyna czopować pory skóry, co powoduje rozwijanie się zaskórników lub też wyprysków ropnych, jeśli dodatkowo udział w całym procesie zaczną brać bakterie bytujące na skórze. W ten sposób powstaje pryszcz. Taki trądzik ropowiczy jest bardzo charakterystyczny dla okresu młodzieńczego. Jednak pojawiają się też jego bardziej zaawansowane postacie, jak na przykład trądzik torbielowaty, który charakteryzuje się zmianami o kształcie podskórnych torbieli.

Zmiany hormonalne, które zostały opisane, mogą jednak dotyczyć nie tylko osób młodych, właściwie każda osoba, w której organizmie nie ma równowagi hormonalnej, może wywoływać trądzik u dorosłych. Wtedy wykwity skórne są zazwyczaj podobne.

Jednak to jeszcze nie wszystko, gdy chodzi o pochodzenie trądziku. Na przykład trądzik różowaty, który wygląda nieco inaczej od zwykłych ropnych wyprysków. Tutaj ma się do czynienia z zaróżowionymi zmianami skórnymi, które nieraz wywołują swędzenie oraz ból. Właściwie nie wiadomo, skąd taki trądzik się bierze, naukowcy wskazują, że prawdopodobnie ma on coś wspólnego z ruchami w naczyniach krwionośnych umiejscowionymi pod skóra. Jeśli przepływ krwi nie jest właściwy, wtedy zaczynają pojawiać się na skórze różne nieestetyczne zmiany.

Do lekarza czy drogerii?
Jak widać, pochodzenie trądziku jest dość zróżnicowane, bardzo ważne jest określenie tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia, wtedy będzie można łatwiej zabrać się do jego likwidacji. Zazwyczaj na początku, gdy zaczyna nas trądzik męczyć, wówczas udajemy się do drogerii. Możemy też wypróbować domowe sposoby na trądzik, jak na przykład maseczki z drożdży czy aspiryny, olejek herbaciany, pielęgnacje specjalnymi olejami. W wielu przypadkach właściwie dobrany program pielęgnacyjny znacznie polepsza wygląd skóry, sprawiając, że trądzik młodzieńczy czy różowaty nie jest tak bardzo widoczny. Jednak nie zawsze tak jest. Jeśli problem utrzymuje się miesiącami, a poprawy nie ma żadnej, wówczas warto wybrać się do lekarza.

Dermatolog będzie mógł dokładnie określić to, z jakim rodzajem zmian skórnych mamy do czynienia, a także wskażę nam najlepsze sposoby na trądzik w naszym przypadku. Często są to też kosmetyki, ale te właściwie dobrane, często apteczne ze specjalnymi substancjami czynnymi, które są skierowane specjalnie do osób skarżących się na trądzik.

Jednak lekarz może przepisać też specjalne lekarstwa. Leczenie trądziku nie zawsze jest przy tym krótkotrwałe, czasem trzeba przygotować się na kilkumiesięczne kuracje antybiotykami, steroidami czy też tabletkami hormonalnymi w przypadku kobiet. Przeważnie odpowiednio dobrane lekarstwa przynoszą dobry skutek, więc warto zawsze wybrać się do dermatologa wtedy, gdy chce się w końcu pozbyć się trądziku.

Skóra czysta i bez zmian
Jeśli będzie się postępowało według zaleceń, wówczas na pewno można bez problemu pozbyć się zmian, ale też nie ma żadnej gwarancji, że trądzik nie powróci. Tutaj wiele zależy od tego, jakie jest jego pochodzenie, jeśli zmiany są powodowane działaniem hormonów już w późniejszym wieku, być może lepiej będzie dociekać takiej sytuacji, robiąc badania krwi. Niemniej jednak wtedy, gdy znajdzie się przyczynę problemów oraz wybierze się odpowiedni program pielęgnacyjny dla swojej cery, z trądzikiem oraz bliznami po nim będzie można wygrać.

W wielu przypadkach walka o czystą skórę trwa dość długo, ale nie powinno się zniechęcać, jeśli po krótkim czasie nie zauważymy żadnej poprawy. Zawsze pamiętajmy o tym, że trądzik to dość skomplikowana sprawa, która wymaga cierpliwości w leczeniu. Nie zapominajmy też o tym, że trądzik w większości przypadków to jedna z chorób dermatologicznych, a nie tylko zwykła zmiana kosmetyczna! To sprawia, że trzeba z nim także odpowiednio walczyć, aby w efekcie móc cieszyć się ze zdrowej, czystej i pięknej cery przez długi czas.

Comments are closed.